A NYULAK VÉRZÉSES MEGBETEGEDÉSE (Rabbit Hemorrhagic Disease)
Egy Calici vírus által okozott megbetegedés, amelynek több variánsa is létezik. Ezek közül az egyes variáns (RHD-1) okozza a tipikus, vérzéses tüneteket, míg a kettes variáns (RHD-2) kevésbé jellegzetes tünet együttest produkál.
RHD-1
A jellegzetes vérzésekkel járó betegség 1982-ben ütötte fel a fejét Kínában, és azóta elterjedt az egész világon. Az üregi nyulakat és a házi nyulakat veszélyezteti. Igen agresszív, acut-peracut betegségről van szó, amely a 4-6 hetes kornál idősebb nyulakat betegíti meg.
A vírus nagyon fertőző (morbiditás 30-100%). A halálozási arány (mortalitás) szintén igen magas, 90%-os. A vírus a májában, tüdejéven, beleiben, nyirokcsomóiban szaporodik, majd véralvadási zavarokat okoz, vérzések alakulnak ki a tüdőben, vesékben és a kisebb erekben.
A lappangási idő 1-3 nap.
Tünetei: étvágytalanság, orrvérzés, véres hasmenés, véres vizelet, sárgaság (icterus), esetleg láz.
Az RHD-1 bejelentési kötelezettség alá tartozó megbetegedés.
A gyanús körülmények között elpusztult nyulakból laboratóriumi vizsgálattal mutatják ki a vírust.

Az RHD-1 vírus ellen hazánkban számos védőoltás létezik, például Pestorin mormyx, Nobivac Myxo-RHD Plus
RHD-2
A nyulak vérzéses betegségének (angolul Rabbit Haemorrhagic Disease, innen ered az RHD rövidítés) két szerotípusa ismert. A vírusnak 2010-ben új szerotípusa (RHD-2) jelent meg Franciaországban, mely hazánkba 2017-ben jutott el.
Amíg az RHD-1 vírusa üregi nyulak, házi nyulak és kedvencként tartott törpe nyulak megbetegedését okozza, az új szerotípus az előbbiek mellett a mezei nyulakat is megbetegítheti, azonban más állatra, illetve emberre nem jelent veszélyt.
A fertőzés átadása történhet közvetlen érintkezéssel, vagy ún. ragályfogó tárgyakkal (ruha, cipőtalp, illetve bármely eszköz, aminek a felületén a vírus megtapadhat), de hordozhatják a vírust a testfelületükön rovarok (pl. légy), illetve terjedhet húsevők (pl. róka) ürülékével is, amennyiben fertőzött nyúl húsát fogyasztották. A vírus a környezetben hosszú ideig, 22°C hőmérsékleten egy hónapig is fertőzőképes maradhat, így akár szénával is behurcolható, ha a származási területen fertőzött nyúl előfordulhatott.
A kórokozó felvételét követően a vírus az állat májában, tüdejében, beleiben és nyirokcsomóiban sokszorozódik, a lappangási idő RHD-1 esetén 1-2 nap, RHD-2 esetén 3-9 nap. Az RHD-1 fertőzés lefolyása többnyire igen gyors, lázas általános tünetek, szapora légzés, esetleg görcsrohamok és orrvérzés jelentkezhet, általában 1-2 nap alatt az állat halálát okozza, csaknem minden esetben. Az RHD-2 fertőzés lefolyása lassabb, a fertőzött nyulak jellegtelen tüneteket mutatnak: savós orrfolyás, étvágytalanság, hasmenés, esetleg sárgaság, így aztán a diagnosztizálás igen nehéz. A lázas általános tünetek, nehezített légzés és idegrendszeri tünetek jelentkezését követően az esetek 5-90%-ában okozza a fertőzött állatok elhullását pár napon belül.
A betegségre hatékony gyógyszer nincs, de védőoltással a megbetegedés megelőzhető. Az RHD-1 ellen a Magyarországon széles körben használt kombinált védőoltások (Pestorin Mormyx, Nobivac Myxo-RHD Plus) egyaránt védelmet nyújtanak, azonban az új szerotípus (RHD-2) okozta fertőzés megelőzésére csak az újabb oltóanyagok (pl: Nobivac Myxo-RHD Plus és Yurvac RHD) alkalmasak, így a teljes védettség érdekében a korábban Pestorinnal oltott nyulak kiegészítő, Yurvac RHD oltóanyaggal történő immunizálása szükséges. A védettség az oltást követően 1-3 hét múlva alakul ki, és egy éven át tart, a kisnyulak 30 napos (Yurvac RHD), illetve 35 napos (Nobivac Myxo-RHD Plus) kortól olthatóak.
A betegség terjedésének megelőzése érdekében a vakcinázás mellett az alábbiak betartása javasolt:
• Fertőzési forrásnak kitett ruhaneműk minimum 60°C-on történő mosása (A vírus 50°C-on egy órán át fertőzőképes marad, szobahőmérsékleten száraz ruhán több, mint 100 napig).
• Vérzéses betegségben elhullott nyulak hamvasztása javasolt, föld alá temetve a vírus akár 1-2 évig is fertőzőképes maradhat.
• Fertőtlenítésre használható nátrium-hipoklorit (hypo) 1:10-hez higításban, 1%-os nátrium-hidroxid oldat, klór-dioxid, fenolok. Fertőzőképességét NEM csökkentik az éter vagy a kloroform és tripszin vagy kvaterner ammóniumvegyületek.
• Új állat érkezésekor 14 nap karanténidőszak betartását követően szabad tünetmentes nyulakat más nyulakkal együtt elhelyezni
Az RHD-2 akár csak az RHD-1, bejelentési kötelezettség alá tartozik.
Kimutatása szintén laboratóriumi körülmények között lehetséges.

Jelenleg RHDV-2 megbetegedés ellen számos vakcina elérhető hazánkban, mint például az ERAVAC vagy a Nobivac Myxo-RHD Plus.